منتو دکور

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

دکوراسیون داخلی اتاق خواب دکوراسیون داخلی اتاق خواب در تامین آرامش و استراحت شما نقش مهمی دارد و اتاق خواب یکی از قسمت های اساسی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل به شمار می رود.

اتاق خواب يک مکان خصوصي است که اولين و اصلي ترين رسالت آن مهيا کردن اوقاتي خوش براي استراحت و آرامش شماست ، اما چه مي شود که بهترين مبلمان و لوازم و وسايل هم نمي تواند موجبات آرامش شما را فراهم کند و فضاي اتاق خواب شما بيشتر خواب را از چشمان شما مي پراند!اولين نکته اي که در ارتباط با دکور اتاق خواب بايد به آن توجه داشت اين است که چگونه مي توان اين فضا را به محيطي آرامش بخش تبديل کرد. آرامش و توليد آن در اتاق خواب مهم ترين عاملي است که در دکور اين بخش از خانه بايد محور قرار بگيرد. با این مطلب همراه باشيد تا نکته هاي يک اتاق خواب منحصر به فرد را باهم مرور کنيم .

انتخاب مناسب تخت خواب در دکوراسيون اتاق خواب

در انتخاب تخت خواب خود تناسبات و ابعاد اتاق را در نظر بگيريد، توجه به تناسبات بين تخت خواب و اندازه ي اتاق باعث مي شود احساس صميميت وراحتي در فضا حاکم شود،توجه داشته باشيد که تقريبا يک سوم از زمان خود را در اتاق خواب سپري مي کنيد، از اين رو در تدارک ديدن فضايي آرامش بخش براي تامين سلامت جسمي و روحي خود تلاش کنيد.

گوشي به دست ميخوابيد!

وسايل الکترونيکي به خصوص گوشي همراه خود را خارج از اتاق خواب خود نگه داريد. اشعه ي آبي که از صفحه نمايش تلفن همراه شما ساطع ميشود بدن شما را آشفته ميکند و باعث ميشود که نتوانيد به راحتي بخوابيد. علاوه بر اين گوشي شما پر از باکتري است که ممکن است به دست و صورت شما منتقل شود.

اتاق خواب خود را بهم ريخته ميکنيد و مرتب نميکنيد!

اسباب و وسايل نگه داري از لوازم شما در اتاقتان وجود دارد. بنابراين همه چيز بايد سر جاي خودش قرار بگيرد. اتاق خواب فضاي آسايش و آرامش شماست. بهم ريختگي و نا منظمي اتاقتان در ذهن شما تشويش ايجاد ميکند. به علاوه در نظر داشته باشيد که ممکن است يک مهمان سر زده به اتاق شما وارد شود و وحشت کند!

 

محل مناسب تابلوها در دکوراسيون اتاق خواب

تنها نکته ي مهم اين است که تابلوهاي خود را بالاي تختتان نصب نکنيد اين موضوع به لحاظ ايمني صحيح نيست. در صورت نصب تختتان را با فاصله از ديوار قرار دهيد. همچنين انتخاب نوع تابلوي مناسب در اتاق خواب اهميت دارد، مي توانيد عکس هاي خصوصي خود را براي اين فضا انتخاب کنيد و يا بسته به سليقه ي خود از يک اثر هنري استفاده کنيد اما توجه داشته باشيد که طرح هاي شلوغ و رنگ هاي تند در پس زمينه ي خود نداشته باشند که براي شما پرش فکري و اغتشاش عصبي را به همراه خواهد داشت.

براي بسياري از ما يک اتاق خواب مرتب بسيار ايده آل و خواستني است -  نه فقط به دليل اينکه آرامش بخش و منظم به نظر مي رسد، بلکه به اين خاطر که چنين اتاق خوابي بزرگ تر و جادار تر حس مي شود. مبلمان چندکاره، تجهيزات سفارشي و ترفندهاي دکوراسيون، شيوه هايي کليدي و مهم براي جا دادن اشياي بسيار در يک اتاق کوچک هستند. با چيدانه همراه باشيد تا ?? روش کاربردي و هوشمندانه را براي افزايش فضاي مورد نياز در دکوراسيون اتاق خواب تان به شما معرفي کنيم.

?. طاقچه در اتاق خواب

هر چقدر از خوبي طاقچه ها براي نگهداري لوازم بگوييم کم است. آن ها ساده و شکيل هستند، از فضاي ديوار استفاده ي مفيد مي کنند (در حالي که فضاي ارزشمند کف را اشغال نمي کنند) و با لوازم دکوري ساده مي توانند به يک عنصر بصري زيبا تبديل شوند. اگر ديوار تان براي اين کار مناسب است، در دو سمت تخت خواب تان طاقچه اي به عنوان ميز پاتختي توکار در آوريد يا مي توانيد آن را در بالاي تخت تان براي نگهداري و نمايش چيزهايي مثل کتاب و عکس ايجاد کنيد.

در همين باره پيشنهاد مي کنم اين مطلب زيبا را از دست ندهيد: طاقچه هاي ايراني، نياکان شلف هاي امروزي در دکوراسيون منزل

?. بالا بردن تخت خواب در دکوراسيون اتاق خواب

حقيقتي که درباره ي تخت خواب ها وجود دارد اين است که شما بيشتر وقتي را که روي آن ها سپري مي کنيد به صورت دراز کشيده هستيد و بنابراين به ارتفاع زيادي در بالاي آن نياز نداريد. تخت ها فضاي زيادي از کف را اشغال مي کنند، بنابراين بالا بردن آن ها به معناي ايجاد فضاي کافي در زير شان براي اشياي ديگر مثل ميز تحرير يا مبل راحتي يا حتي ميز آرايش يا دراور است.
در اين تصوير تعبيه ي پله هاي نردبان روي ديوار به جاي تخت، فضاي اضافي براي شلف در زير تخت ايجاد کرده است.

?. حداکثر استفاده از فضاي زير تخت خواب در اتاق خواب

بسياري از تخت ها جعبه هاي کشويي در زير شان تعبيه شده اما اگر تخت خواب شما اين چنين نيست، بهتر است حتي براي کوچک ترين فضاي زير تخت نيز جعبه ها و کشو هاي سفارشي ايجاد کنيد و حتي يک سانتي متر از آن را هدر ندهيد.

?. وسايل چندکاره در دکوراسيون اتاق خواب

به لطف طراحي داخلي هوشمندانه، اين اتاق خواب کوچک در فضايي با مساحت بسيار کم جا گرفته است. قرار دادن سرتختي در ضلع بلندتر تخت، آن را به يک مبل تختي تبديل کرده است و پايين ترين شلف نيز به عنوان ميز کار استفاده مي شود. اگر ترجيح مي دهيد به جاي ميز کار جاي بيشتري براي خوابيدن داشته باشيد، شلف ها را بالاتر نصب کنيد تا بتوانيد زير آن تشک بزرگ تري قرار دهيد.

?. طراحي تجهيزات سفارشي در دکوراسيون اتاق خواب

اين تخت خواب توکار علاوه بر فضاي کاربردي زير تخت و سرتختي متصل با متريال مشابه براي به حداقل رساندن بي نظمي بصري، يک پيش آمدگي کاربردي دارد که هم مي تواند به عنوان ميز پاتختي باشد، هم شلف و هم محلي براي نشستن.
پس از طراح داخلي دکوراسيون منزل خود بخواهيد تجهيزات اتاق خواب تان را دقيقا متناسب با فضاي آن طراحي کند تا از هر قسمتش بتوانيد بيشترين استفاده را بکنيد.

?. ريل ها، شلف ها و قفسه هاي باز در دکوراسيون اتاق خواب کوچک

بهترين راه براي ايجاد فضا متناسب با نيازهاي تان و بدون ايجاد فضاي توکار، ترکيب و هماهنگ کردن ريل ها و شلف ها است بدون اينکه نياز به قطعات حجيم مبلمان داشته باشيد. قفسه ها، ريل آويزان و ميز کنسول در اينجا لباس ها، کفش ها و چيزهاي ديگري مثل کتاب ها را بدون ايجاد خلل در فضا، نگه مي دارند.

?. کمد ديواري سرتاسري در طراحي داخلي اتاق خواب

اگر فضاي زيادي براي ميزها، دراورها يا شلف ها نداريد، از يک کمد ديواري سرتاسري استفاده کنيد. اين کابينت در تصوير به صورت مؤثري اطراف درب ورودي را فرا گرفته و شامل کمد هاي جاداري براي لباس ها و شش کابينت با اندازه ي مناسب براي لباس هاي فصلي و اشياي کم استفاده مي شود.
درب هاي کمد ها کشويي هستند، پس در هنگام باز شدن در فضا خللي ايجاد نمي کنند. رنگ سفيد ساده ي آن ها و دستگيره هاي ظريف شان ظاهري مينيمال به فضا داده است.

?. استفاده از فضاي زير سقف در دکوراسيون اتاق خواب کوچک

اگر سقف بلندي داريد، مي توانيد از فضاي بالاي سر به صورت کاربردي تري استفاده کنيد. در اين تصوير سقف پايين آمده، نورپردازي را پنهان کرده است اما شما مي توانيد از همين ايده براي ايجاد فضايي براي نگهداري وسايل استفاده کنيد. البته حتما بايد از يک حرفه اي کمک بگيريد تا سقف پايين آمده قدرت تحمل بار داشته و ايمن باشد.

چيدانه پيش از اين شما را با ايده هاي خلاقانه براي سقف اتاق خواب کودک آشنا کرده است.

?. استفاده از هر گوشه فضا در دکوراسيون اتاق خواب

اين اتاق خواب يک کلاس آموزشي در استفاده از هر سانتي متر فضاي نگهداري اشيا است. استفاده از شلف متصل به درب کمد به عنوان ميز پاتختي به جاي يک ميز پاتختي مستقل، يعني شما به راحتي و بدون نگراني مي توانيد هر فضايي را به کمد تبديل کنيد.
درب هاي سفيد مينيمال ظاهر فضا را بسيار ساده حفظ کرده اند و به تخت خواب اجازه ي هنرنمايي داده اند، گويي اصلا کمدي وجود ندارد.

??. مبلمان کوتاه در طراحي دکوراسيون اتاق خواب کوچک

اگر سقف اتاق خواب تان شيب دار است، تمام مبلمان ها و از جمله تخت خواب تان را کوتاه بگيريد. مبلمان کوتاه نه تنها احساس جادار تر بودن به فضا مي دهد، بلکه به آساني در گوشه هاي قناس جا مي گيرد. براي مثال در اين اتاق ميز پاتختي به دليل کوتاه بودن به خوبي در کنار تخت جاي گرفته است.

طراحي دکوراسيون اتاق خواب کوچک با روش هاي زيبا و کاربردي

    دسته بندي:دکوراسيون اتاق خواب

اتاق خواب هاب کوچک در آپارتمان هاي امروزي بسيار يافت مي شوند در طراحي دکوراسيون اتاق خواب کوچک با رعايت برخي از قوانين مي توان به موفقيت نزديکتر شد در اين مطلب تصميم گرفتيم چند ايده زيبا و کاربردي را براي طراحي دکوراسيون اتاق خواب کوچک به شما نشان دهيم تا با الگوبرداري از تصاوير طراحي دکوراسيون اتاق خواب کوچک ايده هاي کاربردي را بيابيد در ادامه با مشاهده تصاوير دکوراسيون اتاق خواب کوچک ما را همراهي نماييد.

دکوراسيون اتاق خواب کوچک :

 معمولا در طراحي دکوراسيون اتاق خواب کوچک با مشکلاتي مانند جايگاه تخت، نور نامناسب، فضاي کم براي قرار دادن لباس ها و لوازم شخصي روبه رو هستيم. براي جلوگيري از به وجود آمدن اينگونه مشکلات راه حل هايي ساده و کاربردي وجود دارد که در هنگام طراحي دکوراسيون اتاق خواب کوچک مي توان از ان ها کمک گرفت بعنوان مثال استفاده از تخت در مرکز اتاق خواب کوچک مي تواند به بزرگتر به نظر رسيدن اتاق خواب شما کمک کند و يا با استفاده از کمدهاي مختلف و تعبيه آن ها در فضاهاي بي استفاده مي توان مکاني مناسب براي قرار دادن لوازم شخصي يافت. در ادامه چند عکس دکوراسيون اتاق خواب کوچک را که به زيبايي طراحي شده اند با هم بررسي مينماييم تا با الگوبرداري از آن ها بتوانيد فضايي زيبا و آرامش بخش را در اتاق خواب کوچک خود تجربه کنيد.

اتاق خواب هاي آپارتماني امروزي به اندازه کافي کوچک هستند کافيست تا يک طراحي دکوراسيون نامناسب براي آنها در نظر گرفته شود تا شرايط و حال و روزشان بدتر هم بشود. براي چيدمان دکوراسيون اتاق خواب هاي کوچک دو راه بيشتر وجود ندارد. راه اول اينست که بايد قيد بعضي از وسايل اتاق خواب را زد و آنها را از ليست خارج کرد و يا به بخشي ديگر از خانه انتقال داد مثل ميز تحرير و کامپيوتر و دراور را در گوشه اي از اتاق نشيمن قرار داد. راه حل دوم اينست که سايز و اندازه لوازم و اثاثيه اتاق خواب را کوچکتر انتخاب کنيم و با توجه به محدوديت فضايي که وجود دارد قيد محصولات چوبي و اثاثيه بزرگ و جادار را بزنيم.

اتاق خواب يکي از مهم ترين و اصلي ترين بخش هاي هر خانه است که بايد بيشترين دقت و خلاقيت در دکوراسيون آن صورت گيرد. اين امر به ويژه زماني اهميت خود را نشان مي دهد که به اين نکته توجه کنيم که اولا همه ما به طور متوسط يک سوم از عمر خود را در خواب به سر مي بريم و در وهله بعد خواب و محيطي که انسان ساعات استراحت خود را در آن سپري مي کند ارتباط مستقيمي با سلامت افراد دارد.

به اين ترتيب در اين مقاله مهم ترين اصولي را که براي طراحي و چيدمان دکور يک اتاق خواب ايده آل مي توان مورد استفاده قرار داد ارائه کنيم.

عوامل ايجاد آرامش در اتاق خواب را با در نظر گرفتن نرم سليقه اي و با تکيه بر اصول روانشناسي مي توان به شرح زير طبقه بندي کرد. البته کاربرد اين اصول بستگي مستقيمي به متراژ اتاق خواب شما دارد. اما در صورتي که اتاق خوابتان کوچک است و نمي توانيد تمام اين اصول را در آن پياده کنيد نگران نباشيد. در ادامه مطالب نکاتي کاربردي در خصوص دکور اتاق خواب هاي کوچک نيز ارائه مي شود. اما مهم ترين اصول کاربردي براي توليد آرامش با استفاده از دکوراسيون در اتاق خواب را مي توان به شرح زير طبقه بندي کرد:

جانمايي وسايل در اتاق خواب
نحوه جانمايي وسايل در اتاق خواب اولين شرط اساسي براي يک دکور اصولي است. در اين ميان اينکه تخت خواب در کجاي اتاق قرار مي گيرد از ساير وسايل اهميت بيشتري دارد. اگر اتاق خواب داراي پنجره است به توصيه روان شناسان بهتر است تخت خواب به گونه اي قرار بگيرد که در سمت راست پنجره باشد تا هنگام بيدار شدن انرژي مثبت فضاي بيرون به شما منتقل شود.

فضاي خواب و کار را جدا کنيد
اگر فعاليت هاي کاري شما به گونه اي است که مجبوريد يا ترجيح مي دهيد تمام يا بخشي از آن را در منزل انجام دهيد، بدترين انتخاب شما براي کار کردن اتاق خواب است.


اين در حالي است که در بسياري از خانه ها ميز کار يا ميز تحرير در اتاق خواب قرار مي گيرد که در اين حالت استرس هاي زيادي را در زمان خواب به شما تحميل مي کند. همچنين در هنگام کار کردن هم به دليل اينکه فعاليت در فضايي انجام مي شود که معمولا در آن استراحت مي کنيد نمي توانيد تمرکز کافي را بر کارتان به دست آوريد و معمولا دچار خواب آلودگي مي شويد.

استفاده از گل ها و اسانس هاي خوشبو
گل و گلدان در صورتي که در اندازه، تعداد و انواع مناسب اتاق خواب در اين فضا مورد استفاده قرار بگيرند مي توانند در ايجاد فضايي مطبوع و آرامش بخش کمک کنند. البته نبايد تعداد و حجم گياهان در اتاق خواب خيلي زياد و پرحجم باشد. گلدان هاي کوچک با گل هاي کم حجم انتخاب مناسبي براي اتاق خواب هستند. از طرف ديگر در صورتي که از اسانس هاي معطر براي ايجاد فضايي مطبوع در اتاق خوابتان استفاده مي کنيد دقت کنيد که حتما از رايحه هاي ملايم و خنک استفاده کنيد، به اين خاطر که رايحه هاي تند و گرم ممکن است عملکرد معکوس داشته باشند و باعث اختلال در خواب و سردرد شوند. مخصوصا در افرادي که سردردهاي ميگرني دارند استفاده از رايحه هاي تند در اتاق خواب به هيچ وجه توصيه نمي شود.

اتاق خوابتان را خلوت کنيد
ريخت و پاش، شلوغي و تجمع بيش از اندازه وسايل در اتاق خواب يکي از مهم ترين موانع ايجاد آرامش در اين بخش از خانه است. سعي کنيد تا جايي که ممکن است از تجمع بيش از اندازه وسايل غير ضروري در اتاق خواب جلوگيري کنيد و تا جايي که امکان دارد اين فضا را خلوت و مرتب کنيد.

با اتاق خواب هاي کوچک چه کنيم؟
همان طور که در ابتداي مطلب هم گفته شد ممکن است با اين تصور که اتاق خوابتان بسيار کوچک است از دکور کردن آن منصرف شويد. اين تصور اشتباه است!

دکور اتاق خواب هاي کوچک هم امکان پذير است منتها با رعايت چند اصل کلي. اول آنکه در اين گونه موارد بايد در انتخاب وسايل اتاق خواب متناسب با متراژ آن دقت زيادي داشته باشيد. انتخاب تخت خواب هاي بزرگ براي اين اتاق ها اشتباه است و بهترين گزينه تخت خواب هاي فلزي يا فرفورژه است که حجم کمتري از اتاق را با کاربرد يکسان نسبت به سرويس هاي چوبي اشغال مي کند.

از طرف ديگر شما مي توانيد از تخت خواب ها و وسايل چند منظوره اي استفاده کنيد که در بازار به نام تخت ها يا مبلمان تاشو شناخته مي شوند. اين گونه وسايل با نصب به ديوار خانه قابليت جمع شدن دارند و پس از پايان زمان استراحت مي توان آن را به کاناپه تبديل يا آن را به سمت ديوار جمع کرد. استفاده از رنگ هاي ملايم و آرامش بخش هم براي تمام اتاق هاي خواب چه بزرگ باشند و چه کوچک توصيه مي شود.

رنگ هاي روشن مانند آبي، زرد، سفيد و... علاوه بر اينکه رنگ هاي آرامش بخشي براي اتاق خواب هستند اتاق خواب هاي کوچک را هم بزرگ تر جلوه مي دهند. البته انتخاب رنگ سليقه اي است اما چنانچه اتاق خوابتان کوچک است اصلا به دنبال دکور کردن آن با رنگ هاي تيره نباشيد. براي قرار دادن وسايل شخصي خود مي توانيد از طراحي ديوارها يا قفسه هاي کوتاه و کم عرض استفاده کنيد. يعني به جاي آنکه با ميزهاي آرايش يا دراورهاي بزرگ فضاي اتاقتان را محدود و تنگ کنيد، وسايلتان را تا جايي که امکان دارد در اين قفسه ها يا ديوارها بچينيد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

بخش های دیگر منتو

منتو دکور  منتو عروس منتو فان  منتو سلامت